reklama

Rozvoj mesta postavený na kultúre ???

Tak takéto otázniky si dávali u nás v Trenčíne všetci, ktorým som tvrdila, že je to pre naše mesto dobrá cesta. A ak sa rovno predo mnou ironicky neuškŕňali alebo neuchechtávali nad týmito naivnými predstavami, tak si aspoň za mojim chrbtom nezabudli trošku poklopkať na čelo. A hľa, stačí len zájsť za roh, kde to funguje a kde si klopkajú na čelo skôr oni, že sme to s takým kultúrnym a historickým potenciálom aký má Trenčín, neurobili už dávno...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Les Passerelles (Mostíky) je ukážkovým projektom rozvoja územia centra nášho partnerského francúzskeho mesta Cran Gevrier na predmestí Annecy, ktorý vznikol v širokej diskusii mesta s investormi a občanmi.

Ide o cenné pozemky priamo v strede mesta, ktoré sú v súkromných rukách. Po vyše trojročnom procese rokovaní mesta s majiteľom, investormi, ale - a predovšetkým - trpezlivých diskusií s verejnosťou, ktorá citlivo vnímala chátrajúci nevyužívaný priestor v strede mesta, sa všetci zhodli na tom, aká investícia tu bude pre všetkých najlepšia. Výsledkom je dobre prijatý projekt, ktorý poskytne občanom bývanie, verejné plochy aj nové pracovné miesta vo výrobe s vysokou pridanou hodnotou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oblasť, na ktorú tu spoločne vsadili je - čuduj sa svete - kreatívny priemysel, ktorý je inak len tak mimochodom podľa svetových ekonomických analýz v absolútnom kurze z pohľadu potenciálu rozvoja Európy pre najbližšie desaťročia. Viď napríklad táto štúdia.

Mesto Cran Gevrier sa rozhodlo využiť blízkosť Festivalu animovaného filmu, ktorý sa s približne 60 ročnou tradíciou koná v susednom Annecy. Ako zistili, na tento festival sa v priebehu rokov naviazalo už takmer 200 malých a stredných podnikov, ktoré sú dnes roztrúsené po celom širšom okolí a poskytujú prácu viac ako tisícke zamestnancov. Ide o najrôznejšie štúdiá animovaného filmu, výrobcov kulís, softwarových spoločností, strižní, ateliérov, ale aj školu animovaného filmu a tak ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nápadom mesta Cran Gevrier bolo preto vytvoriť pre nich niečo ako podnikateľský inkubátor, kde by mohli všetci pôsobiť vedľa seba a navzájom spolupracovať, čo napokon aj im samotným veľmi chýba. Ako ideálny priestor na to sa javil práve schátralý objekt dvoch fabrických hál bývalých papierní na spomínanom súkromnom pozemku. Výsledkom neľahkých rokovaní je dnes to, že mesto od majiteľa odkúpilo dve staré, no svojou historickou hodnotou zaujímavé haly a združeným financovaním do ich rekonštrukcie plánujú investovať ďalšie prostriedky. Projekt však zrealizujú iba v súčinnosti s projektom nájomného bývania na priľahlých pozemkoch, ktorý sa zaviazal realizovať už majiteľ zo súkromných investícií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz prosím pozor :

V spoločnom projekte sú dnes mesto a investori tak ďaleko, že zvýšenému počtu bytov a zamestnancov plánujú spoločne prispôsobiť nielen cesty a občiansku vybavenosť, ale prepracujú aj systém miestnej dopravy. Je to neuveriteľné, ale napriek zvýšeniu počtu nových bytov, a teda obyvateľov, ktorí začnú túto štvrť behom pár rokov obývať, počítajú v Cran Gevrier nie so zvýšením, ale naopak so znížením počtu osobných áut (!) . Chcú ho docieliť zlepšením využívania bicyklov a hromadnej či nájomnej dopravy, k čomu prispôsobujú celú infraštruktúru tejto zóny. Projekt už dnes počíta napríklad s budúcou zmenou organizácie mestskej hromadnej autobusovej dopravy, ako aj s vybudovaním požičovne bicyklov a elektromobilov aj s celým príslušným servisom - vrátane súkromných boxov pre bicykle ku každému bytu, parkovacích kapacít umiestnených v podzemí pod celým budúcim komplexom, nabíjacích staníc pre elektrické autá a podobne. Znie to ako utópia, no skúšobná prevádzka požičovne elektromobilov, ktorých prenájom by sa v budúcnosti mal vraj rodine oplatiť viac ako nákup a údržba benzínového auta, príde do mesta už na budúci rok. Celý spoločný rozvojový projekt nesie názov Les Passerelles / Mostíky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Názov a môj voľný preklad je odvodený od troch mostíkov - lávok, ktoré povedú do tejto novo vybudovanej zóny cez riečku Fier pretekajúcu mestom a dávajúcu ráz mestu Cran Gevrier.

A kde je v tom tá spomínaná kultúra ?

Cran-Gevrier sa v posledných rokoch profiluje ako mesto vody a svoju novú identitu si systematicky buduje najmä prostredníctvom kultúry. Kultúrny dom La Turbine (Turbína), ktorý bol spolu s rekultiváciou priľahlého námestia v blízkosti riečky Fier kľúčovým investičným projektom predchádzajúceho vedenia mesta, je dnes moderným miestom stretávania sa ľudí zo širokého okolia. Je tu stála technická expozícia venovaná vode a jej skroteniu, inštalujú sa tu iné dočasné technické výstavy, je tu knižnica, mediatéka, organizujú sa tu vzdelávacie kurzy, krúžky, školenia či tvorivé dielne. Na prvom poschodí je kinosála, ktorá okrem iného každé dva roky ožíva aj vďaka Festivalu slovenských a stredoeurópskych filmov s dnes už veľmi silným diváckym zázemím a rešpektom v širokom okolí, o čom sme sa mali možnosť presvedčiť v novembri, keďže ako spoluzakladateľ festivalu tu má mesto Trenčín každý rok privilegované miesto.

Cran Gevrier sa cielenou kultúrnou politikou, do ktorej mimochodom každoročne investuje až 12% z celkového bežného rozpočtu mesta, ktorý činí cca 20 mil. Eur , postupne vymaňuje z polohy chudobnej robotníckej štvrte na predmestí Annecy do polohy sebavedomého a uznávaného moderného kultúrneho centra, v ktorom pulzuje čulý život. (Pre porovnanie, Trenčín do kultúry investuje necelé 1% z celkového bežného rozpočtu na úrovni 28 miliónov Eur. Pre ďalšie porovnanie , Cran Gevrier má 17 tisíc obyvateľov a Trenčín 57 tisíc).

Vybudovanie kultúrneho inkubátora v bývalých papierňach má byť tým povestným posledným kamienkom v mozaike, ktorým sa naplní vyše desať rokov trvajúca systematická práca na spoločnom novom, modernom obraze mesta Cran Gevrier. Viac ako politické tričko tu u zastupiteľov mesta hrá úlohu vízia, schopnosť komunikovať s občanmi, úprimná snaha zmeniť mesto k lepšiemu. Krôčik za krôčikom smerovať k cieľu vytýčenému pred vyše desaťročím. To znie skoro ako sen.

Povie mi niekto, prečo je takáto inteligentná, otvorená komunikácia možná všade inde, len u nás sa stáva terčom ironických úškľabkov ?? No schválne, skúste si spomenúť na príklad jediného slovenského mesta, kde sa namiesto večného politikárčenia, upodozrievania, závisti a ohovárania, systematicky pracuje na niečom, čo má strategický - teda viac ako štvorročný - charakter a silnú víziu postavenú na kultúrnej identite. Hm,.. alebo na to radšej zabudnite a snívajte o pekných a sebavedomých slovenských mestách ďalej. Aj o tom, že vzniknú len tak, samé od seba.

Skúšam si predstaviť, kde už mohol byť dnes Trenčín, ak by nepremárnil posledných osem-desať rokov.

Renata Kaščáková

Renata Kaščáková

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od narodenia žijem a pôsobím v Trenčíne, preto mám k tomuto mestu osobitný vzťah. V práci aj v osobnom živote mám rada otvorenú komunikáciu. Ľudia, ktorí tvrdia, že majú pravdu, sú mi podozriví. Po vyše pätnástich rokoch pôsobenia vo verejnej správe a politike, kde som si prešla viacerými výkonnými i volenými pozíciami od samosprávy až po poslaneckú prácu v parlamente, mi bolo dopriate začať sa pozerať na veci okolo mňa s potrebným odstupom, stále však so srdcom demokrata. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu