Hokej v Trenčíne

Autor: Renata Kaščáková | 14.7.2011 o 21:40 | (upravené 14.7.2011 o 23:16) Karma článku: 15,59 | Prečítané:  4989x

„..aspoň na chleba.." boli slová jednej bezdomovkyne kedysi sedávajúcej často pred kostolom s plastovým kelímkom v kostnatých rukách, čakajúcich na almužnu. Nezainteresovanému by od ľútosti srdce puklo nad jej zúboženým hladným žalúdkom. Tí, ktorí sme ju stretávali častejšie vieme, čo je to za „firma" a ako vyzerá ten „chleba", ktorý si ide za vyžobrané peniaze kúpiť do prvej krčmy. Mojim deťom som musela ťažko vysvetľovať, prečo jej nikdy nedám žiadne peniaze. To, že som jej raz priniesla rožky, za ktoré mi vulgárne vynadala, nechceli počuť. Nedala som jej na chleba, som taká neľudská.

„...aspoň na hokej..." je teraz téma hokejistov. Nad zúboženým stavom tohto športu by nejednému nezainteresovanému mestskému poslancovi či primátorovi srdce puklo. Tí, ktorí sa stretávali s hokejom v Trenčíne častejšie sledovali, ako sa sa tam peniaze míňajú a ako sa s nimi hospodári. Zverencom a odchovancom bude primátor ťažko vysvetľovať, prečo im už nechce dávať ďalšie peniaze. To, že sa snaží hokeju pomôcť inak, systémovo, nechcú počuť. Nedá im na hokej, je taký neľudský.

Vedú sa teraz také reči. Koľko dáva Trenčín na šport - ale aj na kultúru, na Pohodu, na fontány, na kosenie, na dôchodcov. Koľko tam vlastne mesto malo či nemalo dať, či by nebolo lepšie dať peniaze tuto a nie tamto. Robia sa široké gestá, zbierka na záchranu vodníka a kultúry v meste, petície za zachovanie kultúrnych stredísk a podobne. Zainteresovaná verejnosť zbiera zaručené výstražné signály o tom, ako sa idú likvidovať kultúrne strediská, kluby dôchodcov, osvetová činnosť, podujatia, šport v meste atď. Bez peňazí mesta skrátka všetko zanikne a do Trenčína príde apokalypsa. Naozaj ?

Pozrime sa na hokejový štadión, keď už sa o ňom toľko hovorí. Ja na hokej veľmi nechodím, ale vidím to takto :

Zimné štadióny sú v meste dva. Jeden je mestský a druhý súkromný. Jeden stojí už desiatky rokov a druhý bol vystavaný na „zelenej lúke" pred pár rokmi. Jeden chátra a pýta stále viac peňazí na údržbu, kúrenie - či v tomto prípade skôr chladenie - a prevádzku. Prevádzkovateľom štadiónu je súkromná akciová spoločnosť. Na prevádzku štadióna si pýta peniaze z mestského rozpočtu. Keby náhodou došli, je tu predsa mesto, ktoré vytiahne ďalšie. Na hokej, svoju pýchu. Z vačku občanov.

Druhý rozkvitá, hýri aktivitami, organizujú sa tam mládežnícke kempy, neustále tam badať pohyb a nové investície, najnovšie do pristavaného nového hotela, zväčšeného parkoviska, upraveného okolia. Chodím okolo často, lebo blízko bývam, tak viem. Prevádzkovateľom tohto štadióna je tiež súkromná firma. Na prevádzku si z mestského rozpočtu nepýta nič. Jediným príspevkom mesta bol na začiatku mestský pozemok za korunu - aj ten dodnes leží poslancom za Smer-SD hlboko v žalúdku. Pritom, keď sa to tak vezme, tento súkromný majiteľ svojimi daňami z nehnuteľností vlastne tiež nepriamo prispieva na prevádzku prvého štadióna.

Dnes peniaze došli aj mestu. Darmo tu bude bývalý primátor vykladať, že mesto peniaze má - no ... nemá. Mesto žije stále z kontokorentu. Pre bežných ľudí : z pôžičiek. Inými slovami : NA DLH. Na ten, ktorý vznikol aj vďaka všelijakým nezmyselným dotáciám, ktoré schvaľovalo minulé vedenie mesta - nielen na hokej, ale aj na kultúru, podujatia, investičné akcie a podobne.

Nechápem už dlho, čo svojimi blogmi bývalý primátor sleduje, koho nimi chce osloviť a prečo. To, že mu už málokto uverí je isté, preto sa nimi ani veľmi nezaoberám. Jediné, prečo to teraz robím je to, že naozaj nechápem a rozum sa mi zastavuje nad tým, prečo mu dnes to, že má mesto peniaze na rozdávanie, uverili zrovna poslanci za Smer-SD ?? Tí, ktorí kým boli ešte v opozícii, boli prví proti takýmto praktikám. Tí, ktorí sú dnes pri moci a musia predsa vidieť a chápať, v akom skutočnom stave sa mesto nachádza ? A prečo - a v súlade s akou politickou líniou - sa ako členovia sociálnej strany podujali zachraňovať pár neschopných súkromných manažérov na úkor ďalšieho zadlžovania všetkých ostatných občanov tohto mesta? Prečo nejdú zachraňovať samotný hokej a deti, ktoré ho chcú hrať tým, že sa správcom nášho majetku radšej konečne trošku pozrú na zúbky, keď už majú tú moc ? A prečo na túto vlnu naskakujú také esá ako Demitra, Švehla, Hossa, Radivojevič, Kopecký,..a zakrývajú neschopnosť vedenia klubu svojimi hviezdnymi menami ? Koho štadión si to manažéri, ktorých obhajujú, vlastne nedajú ? Vari im patrí, alebo ho len majú do smrti vyárendovaný ?

Poviem vám, mám v tom celom teda riadny hokej...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

dnes píše jaroslav rumpli

Už to s nimi nevydržal ani prezident

Špina je zažratá.

PLUS

Koľko partnerov treba mať, kým nájdeme pravú lásku

Matematické tipy, ako zlepšiť svoje šance na úspešné zoznámenie.


Už ste čítali?