Prečo obecný majetok chátra a súkromný prekvitá

Autor: Renata Kaščáková | 19.8.2011 o 15:13 | (upravené 20.8.2011 o 10:49) Karma článku: 5,13 | Prečítané:  899x

Myslím, že preto, lebo súkromník sa o svoj majetok dobre postará a dobre si zráta, či preňho náhodou nie je stratový. Mesto si to nevie alebo nechce zrátať. Nie je to dobrý gazda a svoje straty ospravedlňuje službami vo verejnoprospešnom záujme. Náš majetok predsa slúži všetkým, preto naň nemôžeme hľadieť  "iba" cez peniaze.

Ak slúži všetkým, dobre. Ale potom musia mať všetci naozaj rovnaké šance na jeho využívanie a budeme sa oň aj všetci rovnakým dielom starať. Ak nie, nech sa oň starajú tí, čo ho naozaj využívajú a nech sa im na to ostatní neskladajú.

Ako funguje využívanie majetku v Trenčíne som sa pokúsila vtesnať do jednej prehľadnej schémy, ktorá je nižšie. Môj desaťročný syn ju pochopil a opýtal sa ma : ale veď tí, čo sú v tých budovách by si mali platiť, že sa im tam svieti a kúri, lebo potom ako si na to mesto zarobí ??

Jednoducho, milý synu : mesto nezarába, mestu posiela na účet peniaze štát. Majetku je veľa a peňazí zo štátu málo, preto sa nemôže postarať o všetky svoje domy či budovy tak, ako by bolo treba. Mesto si navyše starostlivosť o svoj majetok zamotalo do takých neprehľadných vzťahov a zmlúv, že sa v nich už ani čert nevyzná. No a tam, kde je chaos, nie je ani kontrola. Mesto dnes vlastne ani nemá jasný prehľad o tom, koľko ho správa majetku vlastne stojí a koľko mu vynesie. Peniaze tak potom pekne potichúčky fučia von z mestskej kešene a majetok nás všetkých pritom naďalej chátra. Vôbec nám teda dobre neslúži, ako by sme si priali.

Pozrite sa, aké sú v Trenčíne pri správe majetku vzťahy - len vyznať sa v tom celom mi trvalo skoro štyri mesiace. Teraz už len "maličkosť" : spočítať to, rozpliesť vzťahy a zaviesť prehľadnejší systém. Pri tých desiatkach a možno stovkách zmlúv robota na niekoľko rokov.

majetok.jpg

(obrázok sa zväčší kliknutím pravého tlačítka myši)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

ČESKÝ ZÁPISNÍK

Zbohom, Praha. Hľadá sa nová Krnáčová

Primátorka prichádzala s nádejou na zmenu. Odchádza ponížená.


Už ste čítali?