Renata Kaščáková - kandidátka na poslankyňu VÚC Trenčín

Autor: Renata Kaščáková | 3.11.2013 o 7:56 | (upravené 6.11.2013 o 0:12) Karma článku: 6,41 | Prečítané:  1039x

Tento blog je venovaný mojej kandidatúre na poslankyňu VÚC Trenčín a kopíruje moje volebné noviny, ktorými v týchto dňoch oslovujem voličov.

úvod

Dobrý deň,

volám sa Renata Kaščáková a v komunálnej politike nie som nováčik. Už viac ako desať rokov pôsobím v mestskej samospráve, kde presadzujem témy rozvoja mesta Trenčín.

V rokoch 2011 a 2012 som pôsobila ako viceprimátorka mesta Trenčín, v súčasnosti sa v rámci útvaru hlavného architekta mesta venujem strategickému projektu Trenčín si Ty, ktorého výsledky budú mať dopady s významom pre celý región. Chcem sa preto týmto témam venovať aj z krajskej úrovne a vo voľbách do VÚC sa uchádzam o vašu priazeň.

Mojou prioritou je presadzovanie spolupráce krajského mesta s okolitými mestami a obcami formou tzv.integrovaného regionálneho rozvoja, na ktorý budú podľa očakávania prioritne určené aj prostriedky EU v novom programovacom období 2014 - 2020.

 

interview

V čom môže byť Renata Kaščáková prínosom pre náš kraj ?
O rozhodnutí kandidovať, doterajšej práci a budúcnosti sme sa porozprávali s kandidátkou číslo 33.


Prečo ste sa rozhodli kandidovať za poslankyňu VÚC ?

Po  mojom niekoľkoročnom pôsobení v komunálnej politike vidím, že je potrebné stále sa angažovať a nenechať veciam týkajúcim sa správy vecí verejných voľný priebeh. Chcem svojou troškou prispieť kraju a mestu Trenčín, z ktorého pochádzam a ktoré mám rada. Mám tu rodinu i priateľov a nie je mi ľahostajné, ako sa tu žije.

Prečo by vás mali ľudia voliť za poslankyňu ?

Pre témy, ktorým sa dlhodobo venujem, pre doterajšie skúsenosti, ktoré viem odovzdať.  Preto, že presadzujem spoluprácu a viac ako na politiku hľadím na odbornosť a ciele. Preto, že vo svojej práci dokážem čerpať inšpirácie, sledovať príklady dobrej praxe zo zahraničia a preto, že mi na našom meste a kraji naozaj záleží.

Čomu sa budete z pozície krajskej poslankyne najmä venovať?

Mnoho občanov dnes vôbec netuší, na aké účely je VUC vôbec zriadená a aké sú jej úlohy a kompetencie.  Ako poslankyňa VUC Trenčín mám preto v pláne pozorne sledovať spôsob, akým krajská samospráva spravuje naše financie a upozorňovať na každú prípadnú nehospodárnosť, plytvanie alebo neúčelnosť pri ich vynakladaní. V prvom rade sa však budem usilovať o spoluprácu krajskej a mestskej samosprávy, ktorú  pre rozvoj krajského mesta považujem za nevyhnutnú. Veľmi blízka je mi aj oblasť cestovného ruchu a rada sa budem angažovať a pomáhať svojimi skúsenosťami aj v tejto oblasti.

V Trenčíne ste sa stali terčom špinavej kampane voči Vám ako žene. Prečo sa napriek tomu uchádzate o post krajskej poslankyne?

Útoky na svoju osobu považujem za politicky motivované a ako takými sa nimi nezaoberám. Sústreďujem sa na odborné ciele a politika ma z nich nemôže vyrušiť. Viem, že ako poslankyňa VUC  dokážem prispieť lepšie k víziám a cieľom, ktoré dlhodobo presadzujem a ktoré z výkonnej pozície ovplyvniť neviem. Preto sa uchádzam o túto pozíciu.

Na záver ľahšia otázka - aké sú vaše obľúbené miesta, ktoré navštevujete v okolí Trenčína a prečo ?

Ako prvé mi hneď po Trenčíne prichádzajú na um Trenčianske Teplice, kam som chodievala často s rodičmi ešte ako dieťa. V blízkom okolí Trenčína sa mi páči Kubrická a Opatovská dolina, s deťmi sme často chodievali na vychádzky aj na Soblahov, do Mníchovej Lehoty, či na Inovec. Páčia sa mi aj prechádzky na okolité kyselky, vyhliadky na Kykuli a v súčasnosti aj Opatovce, kam chodíme takmer každý víkend obdivovať koníky. Okolie Trenčína je naozaj krásne, stojí za to zveľaďovať celý región.


referencie

Povedali o Renate Kaščákovej

Ing.Peter Gero, Hamburg
expert na urbanistický rozvoj, odborný garant pripravovanej medzinárodnej súťaže Trenčín-mesto na rieke

„Renátu Kaščákovú poznám z takmer trojročnej spolupráce na projekte Trenčín si Ty. Vážim si jej organizačné schopnosti, rýchle spoznanie podstaty v rôznych odborných priestoroch. Jej silné zanietenie so stálym zreteľom na riešenie problémov v Trenčíne a jeho regióne je hnacou silou projektu. Komunikačné schopnosti, otvorenosť pre iné názory a argumenty vytvárajú široký, pozitívny priestor na zapájanie verejnosti. Je autentická."

Ing.Viktor Nižňanský, PhD.
expert na komunálnu politiku, autor projektu decentralizácie verejnej správy na Slovensku

„Jedným z hlavných, ak nie najhlavnejším poslaním vyššieho územného celku je rozvoj jeho územia a účelné využitie miestnych zdrojov. Projekt Trenčín si Ty je ukážkovým príkladom ako na to. Renáta, ktorá projekt skvele koordinuje, to už dávno pochopila. Preto som presvedčený, že ako poslankyňa môže svoje skúsenosti a schopnosti využiť v nielen v prospech obyvateľov mesta Trenčín, ale celého Trenčianskeho regiónu."

Mgr.Richard Rybníček
primátor mesta Trenčín

"Renáta je spoluautorkou a dušou pre mesto tak dôležitého projektu, akým je Trenčín si Ty. Našich ľudé spojila s vynikajúcimi odborníkmi zo Slovenska, ale aj Európy. Spoločná tvorba centrálnej mestskej zóny by mala byť príkladom nielen pre región, ale aj celé Slovensko."

Jean Boutry
primátor partnerského mesta Cran-Gevrier

S Renatou Kaščákovou sme zorganizovali mnoho európskych stretnutí našich partnerských miest Trenčín, Piossasco (Taliansko) a Bathgate (Škótsko). Veľmi oceňujem jej nadšenie pre vec a schopnosti. Pracuje bez dlhých rečí ale inteligentne a s rýchlym úsudkom. Renáta nám  svojou temperamentnou prácou pomohla doviesť  spoločné projekty do cieľa. Má skúsenosti vo verejnej správe a prehľad v oblasti ekonomického a turistického rozvoja, dobre sa orientuje aj v kultúre a urbanizme. Venuje sa pozoruhodným aktivitám, ktoré považujem za prínos pre turizmus a ekonomický rozvoj Trenčína i celého regiónu."

 

článok

Trenčín Si Ty - Kraj Si Ty

Krajské mesto Trenčín je dnes svedkom modernizácie železničnej trate v priamej blízkosti historického centra. Stojí tým zároveň pred obrovskou výzvou zmeniť tvár centra mesta na mnoho desiatok rokov. Preto vznikol projekt Trenčín si Ty, ktorý iniciovala a koordinuje Renata Kaščáková. Podobný prístup k rozvoju by mal nasledovať aj Trenčiansky samosprávny kraj.

Ako na margo rozvojových plánov mesta uviedla Kaščáková, „Trenčín je krajské mesto a jeho atraktivita má rozhodujúci vplyv na zamestnanosť, bývanie, možnosti pre podnikanie, voľný čas, jednoducho spokojnosť tých, ktorí sa tu rozhodnú bývať, pracovať, ale i tých, ktorí naše mesto len navštívia ako turisti." Je preto podľa nej skvelé, že súčasné vedenie mesta myslí na budúcnosť a plánuje formou súťaže zmeniť zanedbané nábrežie, spojiť historické jadro mesta s riekou Váh.

Odbornú záštitu nad organizáciou súťaže na riešenie budúcnosti tohto niekoľkohektárového územia prebral Ing. Peter Gero, ktorý pracoval ako vedúci útvaru architekta v nemeckom Hamburgu a mal na starosti revitalizáciu jeho problematických štvrtí pri rieke Labe. Celý projekt je organizovaný z útvaru hlavného architekta mesta Trenčín.

Modernizácia železničnej trate v priamej blízkosti historického centra bola v minulosti pripravená a postavená pred trenčiansku verejnosť ako hotová vec niekde z Bratislavy. Okrem pridanej hodnoty pre samotné železnice, však predstavovala pre mesto len hrubý a necitlivý zásah do jeho centra. Jeho trvalé následky v podobe veľkých dopravných stavieb v priamom dotyku s historickým jadrom nezvratne zmenia doterajšiu tvár Trenčína. Je na meste, na nás, či tieto zmeny len pasívne prijmeme, alebo ich zmeníme na výzvu.

Ako ukazujú skúsenosti zo sveta, ak sa mestá neunáhlia vo vidine okamžitého zisku napríklad s rozpredajom lukratívnych  pozemkov, potom je výsledok trvalejší a má z dlhodobého pohľadu pre mestá oveľa väčší prínos. V zaužívanej terminológii ide o tzv. trvaloudržateľný rozvoj miest a pre ten sa rozhodol aj Trenčín. Je skvelé, že sa zástupcovia mesta navyše rozhodli toto zadanie riešiť v medzinárodnej urbanistickej súťaži, otvoriť  sa svetu. Ak sa podarí to, čo autori projektom zamýšľajú, bude to pre Trenčín do budúcnosti skvelá správa a príklad hodný nasledovania aj pre iné slovenské mestá," hovorí garant projektu Gero.


volebné noviny na stiahnutie
strany1-4.pdf

strany2-3.pdf

 

Video message Trenčín si Ty,
in English (6min.)

 

 

Facebook

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

ČESKÝ ZÁPISNÍK

Zbohom, Praha. Hľadá sa nová Krnáčová

Primátorka prichádzala s nádejou na zmenu. Odchádza ponížená.


Už ste čítali?