Župan Baška získal absolútnu moc

Autor: Renata Kaščáková | 1.4.2014 o 15:45 | (upravené 2.4.2014 o 8:47) Karma článku: 11,12 | Prečítané:  2053x

Poslanci krajského zastupiteľstva v Trenčíne v pondelok po dlhých pätnástich mesiacoch schválili rozpočet Trenčianskeho samosprávneho kraja. Nemohla som ho podporiť z dvoch dôvodov.

Chýbajúce odôvodnenie výdavkov

Napriek očakávaniam návrh rozpočtu nie je položkovitý a mnohé výdavky za rádovo státisíce Eur tam ležia bez vysvetlenia. Rozpočet - až na niekoľko výnimiek nie je rozčlenený na podpoložky a ani v textovej časti nedáva dostatočné a jasné zdôvodnenia navrhovaných výdavkov. Ako poslanci tak nemáme dostatočnú informáciu o prioritách župy a o jej  o pohnútkach k navrhovaným zámerom vyjadreným v rozpočte. Keďže rozpočet nenaplnil očakávania o transparentnosti a v jednotlivých kapitolách je naozaj neprehľadný a nezrozumiteľný, požiadala som o vysvetlenie a výklad viacerých častí predsedu TSK formou poslaneckej interpelácie.

Neobmedzené kompetencie župana

Ako je rozpočet schválený je len jedna strana mince. Oveľa vážnejšie je, že poslanci v druhej časti uznesenia Jaroslavovi Baškovi zároveň schválili neobmedzené kompetencie v narábaní s rozpočtom. Je neprijateľné, aby sa poslanci vzdali vlastných kompetencií a dali županovi de facto absolútnu moc. Sami sa tak postavili do podradenej pozície štatistov a ostávajú prakticky len na ozdobu. O rozhodnutiach župy sa majú dozvedať až ex-post, inak povedané "po funuse". Župan Baška dostal právomoc rozhodovať o zmenách rozpočtu bez nás poslancov, a to neobmedzene. Schváleným uznesením totiž poslanci potvrdili, že si s rozpočtom môže v podstate robiť, čo chce.  Ide rádovo o 120 miliónov euro.

Dvojaký meter Smeru

Ako Trenčanka silno vnímam ešte jeden aspekt schváleného uznesenia. Je ním dvojaký meter, kedy tí istí Baškovi chlapci z vládnucej partaje v krajskom parlamente schválili županovi neobmedzené kompetencie, no v meste Trenčín primátorovi naopak skresali jeho kompetencie tak, že bez ich súhlasu nemôže rozhodnúť - obrazne povedané ani o nákupe toaletného papiera.  Najmä páni mestskí poslanci za Smer-SD Pavol Kubečka a Daniel Beníček sa v tomto smere naozaj vyznamenávali. Stačí si pozrieť zopár záznamov z rokovania mestského zastupiteľstva. Ukážkou straníckej moci ich väčšiny v mestskom zastupiteľstve bolo, ako sa pohrávali s možnosťami Richarda Rybníčka riešiť operatívu v rámci zmien v rozpočte. V istom momente mu právomoci dokonca obmedzili až na úplnú nulu.

Táto nezmyselná šikana na jednej strane a druhý extrém, neobmedzené právomoci pre župana, svedčia o tom, ako rozdielne poslanci zo Smeru-SD uplatňujú svoju politickú moc v samospráve. Ani jeden extrém nie je správny, preto som aj v krajskom zastupiteľstve volala po kompromise. Myslím, že to tak vnútorne cítia aj niektorí krajskí poslanci za Smer-SD, ktorí sú zároveň starostami, či primátormi a vedia pochopiť praktické dopady podobných rozhodnutí na samosprávy.

Renata Kaščáková
poslankyňa TSK

http://www.ta3.com/clanok/1037742/po-roku-a-pol-konci-v-tsk-provizorium.html

http://trencin.sme.sk/c/7154971/kraj-ma-rozpocet-setrit-chce-aj-na-urade-trencianskeho-kraja.html

http://www.aktuality.sk/clanok/250299/trenciansky-samospravny-kraj-konecne-schvalil-rozpocet/

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vybrali sme sa do centra najsilnejšej talianskej mafie. Buďte opatrní, varoval miestny znalec

Ako sa reportéri denníka SME išli pozrieť do kalábrijskej dedinky Bova Marina.

DOMOV

Dobré ráno: Zašiel Kiska za hranicu svojich kompetencií?

Kiska odmietol prvý návrh novej vlády.

KOMENTÁRE

Kto je najmocnejší muž štátu

V logike zápasu by bolo, keby Kiska v piatok preškrtal Pellegrinimu aj ďalšiu súpisku.


Už ste čítali?