Župan Baška získal absolútnu moc

Autor: Renata Kaščáková | 1.4.2014 o 15:45 | (upravené 2.4.2014 o 8:47) Karma článku: 11,12 | Prečítané:  2077x

Poslanci krajského zastupiteľstva v Trenčíne v pondelok po dlhých pätnástich mesiacoch schválili rozpočet Trenčianskeho samosprávneho kraja. Nemohla som ho podporiť z dvoch dôvodov.

Chýbajúce odôvodnenie výdavkov

Napriek očakávaniam návrh rozpočtu nie je položkovitý a mnohé výdavky za rádovo státisíce Eur tam ležia bez vysvetlenia. Rozpočet - až na niekoľko výnimiek nie je rozčlenený na podpoložky a ani v textovej časti nedáva dostatočné a jasné zdôvodnenia navrhovaných výdavkov. Ako poslanci tak nemáme dostatočnú informáciu o prioritách župy a o jej  o pohnútkach k navrhovaným zámerom vyjadreným v rozpočte. Keďže rozpočet nenaplnil očakávania o transparentnosti a v jednotlivých kapitolách je naozaj neprehľadný a nezrozumiteľný, požiadala som o vysvetlenie a výklad viacerých častí predsedu TSK formou poslaneckej interpelácie.

Neobmedzené kompetencie župana

Ako je rozpočet schválený je len jedna strana mince. Oveľa vážnejšie je, že poslanci v druhej časti uznesenia Jaroslavovi Baškovi zároveň schválili neobmedzené kompetencie v narábaní s rozpočtom. Je neprijateľné, aby sa poslanci vzdali vlastných kompetencií a dali županovi de facto absolútnu moc. Sami sa tak postavili do podradenej pozície štatistov a ostávajú prakticky len na ozdobu. O rozhodnutiach župy sa majú dozvedať až ex-post, inak povedané "po funuse". Župan Baška dostal právomoc rozhodovať o zmenách rozpočtu bez nás poslancov, a to neobmedzene. Schváleným uznesením totiž poslanci potvrdili, že si s rozpočtom môže v podstate robiť, čo chce.  Ide rádovo o 120 miliónov euro.

Dvojaký meter Smeru

Ako Trenčanka silno vnímam ešte jeden aspekt schváleného uznesenia. Je ním dvojaký meter, kedy tí istí Baškovi chlapci z vládnucej partaje v krajskom parlamente schválili županovi neobmedzené kompetencie, no v meste Trenčín primátorovi naopak skresali jeho kompetencie tak, že bez ich súhlasu nemôže rozhodnúť - obrazne povedané ani o nákupe toaletného papiera.  Najmä páni mestskí poslanci za Smer-SD Pavol Kubečka a Daniel Beníček sa v tomto smere naozaj vyznamenávali. Stačí si pozrieť zopár záznamov z rokovania mestského zastupiteľstva. Ukážkou straníckej moci ich väčšiny v mestskom zastupiteľstve bolo, ako sa pohrávali s možnosťami Richarda Rybníčka riešiť operatívu v rámci zmien v rozpočte. V istom momente mu právomoci dokonca obmedzili až na úplnú nulu.

Táto nezmyselná šikana na jednej strane a druhý extrém, neobmedzené právomoci pre župana, svedčia o tom, ako rozdielne poslanci zo Smeru-SD uplatňujú svoju politickú moc v samospráve. Ani jeden extrém nie je správny, preto som aj v krajskom zastupiteľstve volala po kompromise. Myslím, že to tak vnútorne cítia aj niektorí krajskí poslanci za Smer-SD, ktorí sú zároveň starostami, či primátormi a vedia pochopiť praktické dopady podobných rozhodnutí na samosprávy.

Renata Kaščáková
poslankyňa TSK

http://www.ta3.com/clanok/1037742/po-roku-a-pol-konci-v-tsk-provizorium.html

http://trencin.sme.sk/c/7154971/kraj-ma-rozpocet-setrit-chce-aj-na-urade-trencianskeho-kraja.html

http://www.aktuality.sk/clanok/250299/trenciansky-samospravny-kraj-konecne-schvalil-rozpocet/

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

ČESKÝ ZÁPISNÍK

Zbohom, Praha. Hľadá sa nová Krnáčová

Primátorka prichádzala s nádejou na zmenu. Odchádza ponížená.


Už ste čítali?