Trhačka o posledné eurofondy

Autor: Renata Kaščáková | 29.2.2016 o 15:55 | (upravené 29.2.2016 o 20:17) Karma článku: 6,30 | Prečítané:  1236x

Idylické televízne reklamy nám ukazujú úspechy našej krajiny dosiahnuté za peniaze z eurofondov. To, aká trhačka prebieha o ne v zákulisí v nich nevidno.   

Predtým a teraz

Brusel už ďalej nechce iba plošne kropiť tak trošku všade, ako to robil v minulosti, keď bola snaha vyrovnávať rozdiely medzi slabšími a bohatšími regiónmi. Chce skôr výdatne polievať tam, kde je predpoklad dobrého dlhodobého rastu a spolupráce.  Hovorí sa tomu aj integrovaný program.  Príprava sa má robiť zdola, čo najbližšie ku krajským mestám a regiónom.  Tie si majú samé nastaviť svoje vlastné rozvojové stratégie a majú sa podieľať aj na riadení a kontrole výberu projektov. A majú dostať aj konkrétne určenú sumu.  Toľko nariadenia z Bruselu.

Slovenská prax - mašinéria byrokracie

Prax je však iná.  Neviete si ani predstaviť, ako sa dá v praxi prekrútiť buselské nariadenie, a čo všetko sa dá povymýšľať, aby to akože vyzeralo, že ho spĺňame !   Vidím tieto cviky v priamom prenose už dobré tri roky, odkedy spolu s kolegami z iných miest chodíme ako poverení  koordinátori  za krajské mestá a kraje na stretnutia po rôznych zložkách riadiaceho ministerstva ako na klavír. Najskôr vás omráči úradnícka terminológia, ktorej  vôbec nerozumiete.  A potom vydesí  obludná zložitosť administratívy, ktorá celý proces sprevádza a zatemňuje. Začínam byť čoraz viac presvedčená, že zámerne. Čím väčší chaos, tým lepšie.

Všetci, čo sa tomu čo len trochu rozumejú, celá odborná obec na Slovensku, len krúti hlavami.   Čas, ktorý nám dal Brusel na prípravu uteká, všetci bijeme na poplach, ale ministerskí úradníci len šmodrchajú, zahmlievajú a pletú.  Keď už ani sami nevedia čí sú, rýchlo najmú konzultačnú externú firmu, ktorá to celé rozpletie na kľúč. Tá to však zašmodrchá ešte viac a čas znova beží. 

Stále nevieme, čo máme vlastne presne robiť – domáhame sa inštrukcií a keď prídu,  náročným samoštúdiom zisťujeme, že sú v rozpore s bruselskými nariadeniami.  Aj so zdravým rozumom.  Ministerstvo si však ide za svojim, zubami nechtami ťahá nitky, aby nestratilo kontrolu nad novým balíkom peňazí, ktorého vidina sa niekde za rohom už trasie ako huspenina.  Bude pravdepodobne už posledný, tak treba zabrať.  Politická mašinéria v praxi. 

Absurdistan

A keď už chaos, tak dovedený do absurdity :   Slovensko, totálne nepripravené  na čerpanie eurofondov, vyhlasuje prvé výzvy, aby voličom pred voľbami preukázalo svoju pripravenosť na čerpanie eurofondov...  Najnovšie inzeráty v tlači o tom, ako máme nechať svoju krajinu ROZKVITNÚŤ, sú výsmechom a ďalšou mokrou handrou tejto vlády do tváre občanom.

Aj preto treba ísť  v sobotu 5.marca voliť a zmeniť to. 

---------

Mgr. Renata Kaščáková, kandidátka SaS do NR SR číslo 14

Autorka pracuje ako špecialistka pre strategický rozvoj Mesta Trenčín a je poverenou koordinátorkou za krajské mesto pri príprave na čerpanie Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?