Eurofondy a štátne pijavice

Autor: Renata Kaščáková | 11.10.2016 o 16:57 | (upravené 11.10.2016 o 20:05) Karma článku: 8,56 | Prečítané:  2520x

Je hanba volajúca do neba, ako sa aj pri eurofondoch centralizuje moc, ako sa oberajú krajské mestá o svojprávnosť a neváhajú sa pri tom využiť pokútne praktiky. Čo je horšie, vyzerá to tak, že oni sa viac-menej nechajú... 

Konkrétne mám teraz na mysli program určený regiónom a krajským mestám IROP*. Hoci je schválený už od 18.12.2014, na Slovensku dodnes nie je nastavený systém, kto a ako bude pripravovať, administrovať výzvy a projekty. Žiadatelia sa už vypytujú, čas tlačí a odpovede stále nie sú. Straší nás, že ak to nestihneme spustiť do konca roka, môžeme prísť o všetko. Ale bohužiaľ, to isté nám hrozí aj keď to náhodou stihneme... Z kaluže len padneme pod odkvap, až takto ďaleko to došlo. O čo ide?

Ministerskí úradníci viac ako dva roky len trestuhodne mrhali časom, pričom neustále menili pravidlá za pochodu, vymieňali pracovníkov, zahmlievali a kamuflovali (písala som o tom už TU).  Akoby ich zámerom bolo nechať veci „vyhniť“.  A tak mestá a kraje namiesto toho, aby už dávno čerpali eurofondy, v dobrej viere spolupracujú, no pritom vlastne po celý čas iba skáču podľa falošnej píšťalky niekoho, kto zrejme veľmi premyslene ťahá za nitky na príslušných miestach na ministerstvách, vo vláde. Už minimálne od mája tohto roku sú plne pripravené prevziať svoje úlohy, podstúpili certifikáciu, vytvorili kancelárie, prijali kvalifikovaných zamestnancov. Dokonca to celé hradia zo svojho v pevnej nádeji, že ich v tom ministerstvo/vláda nenechá ani finančne.  Tí ich namiesto toho stále nechávajú plahočiť sa v neistote. Všetkých, čo s tým robia, to už prestáva baviť. Čoraz viac si uvedomujú, ako sa štát postupne prisáva na celý balík a chce mať nad ním absolútnu kontrolu. Za každú cenu.

Vrchol dosiahol v týchto dňoch métu hodnú čias totality. Počúvajte dobre :   Ministerskí úradníci (ktorí zrejme nie sú až takí liknaví, keď chcú), zosnovali list, ktorý následne mailom rozposlali ôsmim primátorom krajských miest, aby ho podpísali, oštempľovali a odoslali „akože“ vo svojom vlastnom mene pani ministerke. V tom liste sa píše – preložené do voľnej reči :  Ja, primátor mesta xy potvrdzujem, že naše mesto je úplne neschopné prevziať zodpovednosť a plniť zverené úlohy, a preto všetky svoje kompetencie a riadenie eurofondov, o ktorých sme mali pôvodne rozhodovať sami, v plnom rozsahu odovzdávam vášmu ministerstvu.

Najsmutnejšie na tom vidím to, že minimálne piati krajskí primátori sa nijako výrazne nevzopreli - ak neberiem do úvahy ich požiadavku na zmiernenie formulácie pôvodne naozaj tvrdého textu ako prejav ich "revolty" voči ministerstvu. Len tri mestá - Trenčín, Trnava a Prešov (traja statoční?) to majú zatiaľ na stole a aspoň nad celou vecou rozmýšľajú, ostatní piati to v zásade bez problémov podpísali a poslali. Sami sa vzdávajú trojročnej práce svojich oduševnených zamestnancov, a namiesto chutného koláča pre svoje mestá súhlasia aspoň s plesnivými omrvinkami, v nádeji, že veď nejaká tá cyklotrasa sa im možno ešte predsa len ujde. O projektoch v ich mestách nechávajú plne rozhodovať štátnych úradníkov v Bratislave. Rezignujú.  

Alebo si len možno dostatočne neuvedomujú, o čo presne tu ide. Naša krajina sa chystá čerpať eurofondy za cenu obchádzania nariadení z Bruselu - lebo tento postup JE obchádzaním nariadení z Bruselu, akokoľvek sa tvárime, že nie. Ak sa nám raz na tento podfuk príde (prípadne ak vyskočia v tej rýchlosti zákonite urobené administratívne chyby, ktoré budú plodiť ďalšie chyby), budeme musieť peniaze vracať. Nejde tu o fazuľky, ale o reálne peniaze miest a obcí, ktorých sa takéto konanie prioritne dotýka. Teda o reálne peniaze koncových spotrebiteľov - občanov. Tých istých, ktorí dnes už vracajú milióny za zbabrané minulé eurofondy. Nepoučení však ideme opäť ďalej štýlom vyčerpáme fondy za každú cenu a "po nás potopa".  

Neverím tomu, čo vidím. Nad zosnovaným listom sa mi naozaj zastavuje zdravý rozum. A stále dúfam v nejaký zázrak, v to, že primátori sa predsa len ešte spamätajú a uvedomia si, na čo vlastne pristúpili a nejako sa ešte spoločne pokúsia zvrátiť stav a vrátiť vládnym úradníkom Čierneho Petra, ktorého im strčili do ruky a ktorým poškodzujú ich občanov. Veľa času im už ale nezostáva, pijavice už sú pomerne silno prisaté...

Súvisiace linky : 

môj blog Trhačka o posledné eurofondy,

moje vystúpenie v rozprave parlamentu (od cca 50:16)

Autorka pôsobila ako špecialistka pre strategický rozvoj Mesta Trenčín a bola poverenou koordinátorkou za krajské mesto pri príprave na čerpanie Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
Aktuálne je poslankyňou NR SR, kde pôsobí ako členka výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj.

_____________________________________________

* IROP (Integrovaný regionálny operačný program) – tieto eurofondy kladú dôraz na rozvoj miest a krajov zdola. Obnova škôlok, škôl, sociálnych a zdravotných zariadení a nemocníc, budovanie kultúrnych centier v krajských mestách, k nim vedúce cesty II. triedy, či cestičky pre chodcov a cyklistov, miesta, kde si budú ľudia môcť pohodlne zaparkovať svoje autá či bicykle pred návštevou takýchto zariadení – napríklad parkoviská vybavené v európskom štandarde, prístrešky pre bicykle, nabíjacie stanice a pod. To všetko doplnené o zeleň a iné prvky šetriace životné prostredie, či prinášajúce inovácie.  To sú výzvy a projekty, ktoré môžu vylepšiť život občanov po všetkých stránkach. Dáva logiku, že by krajské mestá ako centrá regiónu mali mať pri ich riadení kľúčové slovo. Tak o tom hovoria nariadenia EU a aj zdravý rozum. Tak sa to aj dlhé mesiace (približne tri roky) „akože“ pripravovalo, aby sa potom mestá „dobrovoľne“ listom vzdali právomoci rozhodovať a odovzdali prakticky všetky svoje kompetencie riadiacemu ministerstvu pôdohospodárstva. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

ČESKÝ ZÁPISNÍK

Zbohom, Praha. Hľadá sa nová Krnáčová

Primátorka prichádzala s nádejou na zmenu. Odchádza ponížená.


Už ste čítali?