Nebezpečný kliešť na hornej Nitre

Autor: Renata Kaščáková | 25.6.2017 o 5:11 | (upravené 25.6.2017 o 12:40) Karma článku: 7,55 | Prečítané:  2031x

Je nenásytný a dlhé roky sa snažil byť aj neviditeľný. Vyciciava krv aj pot z baníkov. Stále rastie. 

Dobrá správa je, že jeho nenásytnosť je zároveň jeho slabým miestom. Dnes ho už aspoň všetci vidia čoraz zreteľnejšie. A nachádzajú mu aj meno. Korupcia a klientelizmus na najvyšších miestach.

Horná Nitra je osobitý región sužovaný dôsledkami banskej činnosti. Ťažká práca, zlá kvalita ovzdušia, neistota a obavy z budúcnosti. Z toho plynúci zlý zdravotný i psychický stav obyvateľov a v množstve prípadov beznádej. Starí ľudia dožívajú, mladí utekajú.

Napriek almužnám od pána premiéra a spol., ktoré sem roky prúdili, je dnes z tunajších ľudí cítiť rozčarovanie z precitnutia. Sklamanie a skepsa - to sú dnes prevládajúce pocity na hornej Nitre. Spôsobil ich kliešť nenásytnosti, ktorého podobne ako inde na Slovensku táto vláda a jej ľudia naštepili aj sem. Tunel je dlhý a svetlo je ďaleko.

Len pre predstavu tých, ktorí tento problém nesledujú. Od roku 2006 sa podpora ťažby hnedého uhlia na hornej Nitre vyšplhala na závratných vyše trištvrte miliardy Eur. Platíme ich všetci – teda aj samotní baníci a ich rodiny - v cene energií, do ktorých sa nám potajomky rozpustili ako cukor v čaji.

Stámiliónmi sa tu teda roky hádže ako vidlami sem a tam, no žiadny dlhodobý efekt nevidno. Baníci precitajú. Zatvorenie baní je nezvratné a všetci vedia, že ten čas sa blíži. Na históriu baníctva sú hrdí, no zároveň chcú vidieť svoju perspektívu. Vidia však len stále väčšie kontúry parazita a zopár jednotlivcov napojených na dotácie, ktoré tečú cez bane ako cez hadičku. Peniaze z nej prúdia vo veľkom, zabalené v alobale.

Perspektívu tomuto regiónu pritom môžu dať jeho prirodzené danosti, výhodná poloha, prírodné podmienky, história, kúpele, potenciál existujúcich domácich i novo prichádzajúcich firiem ale aj dostatku šikovných ľudí, ktorí vedia a aj chcú svojmu regiónu pomôcť.

Stačilo by k tomu tak málo. Odstrániť parazita a pomôcť regiónu slobodne sa nadýchnuť. Aj po diskusii Quo vadis horná Nitra, ktorú sme zorganizovali 19.6.2017 v Prievidzi sa potvrdzuje, že riešenia sú na dosah a tento banícky kraj má aj po útlme ťažby nádej na úspech.

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.


Už ste čítali?