Župan prilepený na dvoch stoličkách

Autor: Renata Kaščáková | 12.1.2018 o 12:16 | Karma článku: 7,05 | Prečítané:  1814x

V Trenčíne je taký župan, ktorý už roky sedí na dvoch stoličkách a nemieni to meniť. Vraj je to pre obyvateľov kraja výhodou a pomocou. Naozaj ?   

Napríklad také eurofondy. Zaostávanie je také okaté, že stačí skočiť k susedom Čechom a sme v inom svete. Cesty opravené, budovy zmodernizované, turistické atrakcie spropagované, cyklotrasy funkčné. Žili doteraz v inej Európe ako my?

Prípravu eurofondov určených pre kraje mali pritom priamo v rukách aj župani. Nechali si ich roztrhať na kusy jednotlivými ministerstvami, ich vlastnými spolustraníkmi. A potom bezradne krčia pred občanmi plecami, že peniaze sa minuli inde, nedošli, nedodali.... Kde je teda výhoda a pomoc župana a zároveň poslanca za vládnu stranu ?

Zásobník projektov kraja je dlhý, reči pekné. Čo na tom, že zámery spolu vzájomne nesúvisia a realizácia mešká. Oprava zatekajúcej strechy na nejakom sociálnom zariadení sa možno niekedy nakoniec podarí, páska sa pred nejakými voľbami prestrihne, ale v praxi príliš nepomôže rodičom, ktorým sa zmení život napríklad tým, že sa im narodí zdravotne postihnuté dieťa - potrebujú sociálnu pomoc a dieťa zdravotnú. Ich situáciu bude stále riešiť raz pravá ruka a inokedy ľavá. Žiaden súvis a spolupráca medzi parlamentom, ministerstvami a krajmi totiž neexistuje. Občan je stratený a byrokracia bujnie. Opäť žiadna výhoda a pomoc poslanca župana.

Alebo také cesty naprieč regiónmi. Trúbime do sveta, aké sú zdevastované, no pritom vláda roky valí predražený betón do zlomkov diaľnic. Ešte má tú drzosť zvyšovať na to dlh a náš pán župan poslanec sa prepožičia to dokonca sám navrhnúť. Lebo strihať pásky je top. Aj rozdávať vlaky zadarmo. Ale integrovaná doprava v regiónoch a dlhodobá motivácia ľudí presadnúť z áut do hromadných dopravných prostriedkov nikde. Zato v kraji veselo objednávame stále drahšie prímestské autobusy, čo vozia namiesto ľudí vzduch. Prínos župana poslanca pre skutočné zlepšovanie života v regióne opäť nulový.

Mohli by sme pokračovať o tom, ako má župan v našom kraji plné ústa zdravého životného prostredia, no pritom len strategicky mávne rukou nad hnedouhoľnou hornou Nitrou. Ako poslanec sa roky len nečinne prizerá, ako v jeho regióne jeho spolustraníci na čele s premiérom prevaľujú vidlami stámilióny, ktoré by sa pre rozvoj regiónu dali použiť lepšie. Umelo živia ťažbu a zmordovaným baníkom len motajú medové motúzy pod fúzy. Zatiaľ čo ktosi doma v kuchyni balí tučné bankovky do alobalu. Kde bol štyri roky jeho hlas, ktorým by sa v parlamente proti tomu postavil ? Boh vie, možno sa práve premával po kraji na bicykli v obtiahnutom trikote s logom „Zelená župa“ na prsiach alebo rozdával za naše peniaze karafiáty na besiedkach. Kúpil pre úradníkov tri elektromobily a už je ekologický.

Mohli by sme pokračovať, ale dospeli by sme vždy len k tomu jednému. Prepájanie služieb štátu a regiónov aby to pocítil človek aj v tej najmenšej obci, je nad rámec myslenia tých, čo sa v tejto vládnej garnitúre blýskajú funkciami, vrátane županov. Sľuby sa sľubujú, reči sa hovoria, chlieb sa je.

Verím, že noví župani ako Droba, Viskupič a Jurinová, ktorí sa vzdali poslaneckého mandátu a budú sa venovať novej práci na 100% ukážu, že začať treba od seba a zdravého rozumu. A že všetky tie reči o dvoch kreslách sú výhodou a pomocou jedine pre tých tlčhubov, ktorí sa od nich nedokážu odlepiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lesník: Brániť lesy so sekerou v ruke nie je dobrý nápad

Smrekové lesy sú neudržateľné, tvrdí lesník.

Podcast Dejiny

Slováci hľadali spojenca, ktorý by im pomohol. Našli Čechov

Prečo rozhodoval Západ a nie cárske Rusko.


Už ste čítali?