Maďaričove masky, prázdne gestá a skryté plány

Autor: Renata Kaščáková | 2.3.2018 o 10:12 | (upravené 2.3.2018 o 10:50) Karma článku: 8,38 | Prečítané:  3055x

Minister kultúry odchádza. S kamennou tvárou uteká od zodpovednosti za naoko čistý rezort a má bezpochyby svoj vlastný plán. Má tento človek skutočne čisté svedomie? Aké sú pravé motívy, ktoré skrýva za svojou maskou?

Treba oceniť postoj každého ministra, ktorý by v takto náročnej celospoločenskej situácii podal demisiu. Avšak ako človek pozorne sledujúci problematiku okolo rezortu kultúry, pochybujem o čistých motívoch ministra kultúry Mareka Maďariča. Strana SMER-SD robí politiku, ktorá dlhodobo nahráva zločineckým praktikám.  Každý člen tejto strany nesie zodpovednosť za celospoločenskú situáciu nedôvery, rezignácie, skepsy, strachu a dnes aj smútku. Ani Marekovi Maďaričovi nemôžeme túto spoluzodpovednosť s jeho prázdnym gestom demisie len tak prepáčiť. 

Marek Maďarič totiž nie je nepopísaná kniha. Je to  dlhoročný stranícky ideológ a donedávna aj člen úzkeho vedenia strany SMER – SD, ktorý nielen že výrazne ovplyvňoval politiku tejto strany ale sám ju dokonca veľmi aktívne tvoril. A ako odznelo na jeho tlačovej konferencii, zo strany SMER – SD neodchádza a bude si aktívne plniť svoj poslanecký (stranícky) mandát. 

Pokiaľ by sme dnes nesmútili za obeťami tak brutálnej vraždy, tak by sme sa v súvislosti s Marekom Maďaričom pýtali napríklad na súvislosti s projektom digitalizácie, na spoločnosti Tender Media Group, REDHOUSE promotion alebo Uptown production. A tiež by sme chceli vedieť ako funguje nastavenie financovania a následná kontrola plnenia tzv. zmluvy so štátom v RTVS, ako je nastavené čerpanie peňazí z audiovizuálneho fondu a podobne. Ide o stovky miliónov EUR, ktoré za pôsobenia Mareka Maďariča častokrát bez dodržania pravidiel transparentnosti a efektívnosti narábania s verejnými zdrojmi odtiekli z rezortu kultúry, prevažne v prospech firiem napojených na osoby dlhodobo blízke straníckym štruktúram SMER-SD.

Nekontrolovaný odliv peňazí z rezortu kultúry zostáva dlhodobo „prekrytý“ množstvom iných káuz iných rezortov. To však neznamená, že Marek Maďarič sa útekom z ministerstva zbaví spoluzodpovednosti za tento stav. Rovnako sa nezbaví ani spoluzodpovednosti za vytváranie strane blízkych prepojení a sietí, za nekalé až mafiánske praktiky, ktoré vďaka vláde SMER-SD prešpikovali celú našu krajinu – vrátane jeho vlastného ministerstva a jemu podriadených inštitúcií.


Renáta Kaščáková | SaS
poslankyňa Národnej rady SR členka Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj, tímlíder SaS pre kultúru
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michaely Terenzani

Prežil útok na Bataclan: Slovensko ma vyliečilo

Tu som sa naučil znovu žiť. V Paríži by sa mi to nepodarilo, hovorí Thomas Tran Dinh.


Už ste čítali?