reklama

Generál - film storočia alebo tunel storočia?

Film o M.R. Štefánikovi Generál dostal podporu od štátu bezmála 1,8 milióna Eur. Nakrúcanie sa malo skončiť 31.12.2017 (I.etapa) a 31.5.2018 (II.etapa), no v skutočnosti sa dodnes nezačalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Aj ďalšie zmluvné podmienky sú podozrivé, preto som podala Trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania subvenčného podvodu. Reakcie na seba nenechali dlho čakať.

Najskôr sám producent ozrejmil, že peniaze, ktoré zatiaľ dostal, neminul, ale má ich na účtoch. Možno polovicu z nich už vraj minul na prípravu výroby - stavby, kostýmy a obhliadky exteriérov.

RTVS potom oznámilo skrze svojho programového riaditeľa Búzu (myslela som, že už odišiel), že musí potvrdiť, že bohužiaľ došlo k posunu výroby, pretože došlo k výmene režiséra, čo samozrejme znamená odklad celej realizácie. Ale vraj všetko, čo si producent fakturuje, je dôsledne a dôkladne kontrolované. Pripomínam, že doteraz by malo ísť podľa zmlúv o sumu zhruba 500.000 Eur za prvé tri splátky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napokon Audiovizuálny fond, konkrétne jeho riaditeľ Šmatlák a predseda rady Luther, obvinenia dôrazne odmietli a upozornili, že výroba filmu sa nezačína prvým dňom nakrúcania, ale dôslednou prípravou. A práve tá bola predmetom troch zo štyroch zmlúv, ktoré producent už fondu riadne vyúčtoval. Je to vraj bežná prax vzniku snímky. Potvrdili, že producent na túto fázu dostal už 247.900 Eur.

Ak by sme si to teda mali zhrnúť :

Dokopy zhruba trištvrte milióna z verejných financií je u niekoho na súkromných účtoch s tým, že film sa stále iba vyvíja. Obhliadajú sa exteriéry, šijú sa kostýmy a pripravujú sa stavby? Ale aké presne, keď sám pán Búza potvrdil, že od októbra 2017 nemáme režiséra. Herci aj celý výrobný štáb sú tým pádom tiež neznámi. Ako dôsledne a dôkladne projekt kontrolujú, keď zmena na poste režiséra ani posun termínov nie sú premietnuté do zmluvy? Zmluva hovorí, že režisérkou je pani Čengelová a posledná klapka nakrúcania má padnúť na budúci štvrtok. Všetko ostatné je porušovanie zmluvných podmienok a ak sa mali zmeniť, tak zmluvnou formou. Žiadne takéto dodatky sme však v centrálnom registri dodnes nenašli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A Audiovizuálny fond žije akoby odtrhnutý od tejto reality. Od roku 2013 dal doteraz štvrť milióna niekomu, kto niečo pekné nasľuboval, ale nič z toho neplní. Uspokojíme sa s tým, že film sa iba vyvíja – sú to predsa dotácie na vývoj. A keď sa nedarí výroba, ktorá o tomto čase podľa iných zmlúv už mala dávno prebiehať, to už nás nezaujíma? 

Zhrnuté a podčiarknuté: Súkromný podnikateľ získal doteraz trištvrte milióna od štátu na rozbeh svojho podniku, pričom neustále porušuje zmluvy a vôbec nie je isté, či niečo vôbec začne vyrábať. Koľko iných podnikateľov má takéto šťastie?

Á propos Audiovizuálny fond a ich „bežná prax pri vzniku snímky“ : 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po reťaziacich sa troch zmluvách na vývoj projektu od roku 2013, kde v každej jednotlivej zmluve sa základné parametre diela ani rozpočty nezhodujú, termín plánovanej premiéry sa posunul o tri roky, zmluvy sa zároveň časovo i fakticky prekrývajú, čiže nie je možné presne skontrolovať, ktoré plnenie sa v danom čase vzťahuje na ktorú zmluvu, Audiovizuálny fond schvaľuje - po 4 rokoch vývoja (!) - zmluvu štvrtú. Tentoraz na výrobu, a to aj napriek takémuto hodnoteniu z odbornej komisie:

Richard Němec : Scénář není dopracovaný a připravený k realizaci filmu. Postrádá dramatický oblouk, vývoj postav a jejich vztahů. Text zůstává bohužel pouze na informativní životopisné rovině, která není dostatečně nosnou pro celovečerní film. Příběh, jak je vystaven, postrádá emoce, které by pomohly diváka přitáhnout k filmu a poskytnout mu tak hlubší zážitek. Z porovnání s minulou verzí sénáře lze konstatovat, že text nedoznal zásadnějšího pozitivního vývoje a ukazuje na bezradnost autorky a/nebo dramaturgie. Ani autorská explikace nepodává dostatek informací o autorském záměru a jeho zpracování. Přetrvává tak stav, na který upozorňovali členové komise ve výzvě 7/2016, když hodnotili kvality předložené literární předlohy. Lze se tak připojit k hodnocení, že na definitivě konečného scénáře pro natáčení je ještě mnoho práce. Ke zpracování této důležité látky je třeba přistupovat odpovědně. Prioritou je dopracovat literární scénář do podoby připravené k realizaci. Spěch (byť s ohledem na 100. výročí úmrtí) není v tomto případě prospěšný. Štefánik je významnou osobností slovenských dějin a zároveň postavou, o které se dá natočit atraktivní příběh. Film o něm by měl být i mezinárodní vizitkou slovenské kinematografie. S touto odpovědností by ke zpracování měly přistupovat všechny zainteresované subjekty a osoby. S ohledem na uvedené nemohu v tomto stádiu doporučit projekt k podpoře. 

Rozpočet filmu je vysoký a zajištěné financování naopak nízké. Žadatel doložil pouze smlouvu s RTVS a starší nezávazné prohlášení z Ruska. Smlouva s RTVS je problematická, neb zmiňuje částku, která souhlasí s rozpočtem uvedeným v žádosti. Výstupem dle smlouvy s RTVS má být „AV dielo s názvom: „ Generál “, s dĺžkou cca 120minút a TV mini séria 3 x 55 min“. Součástí rozpočtu v totožné výši mají být vedle filmu vyrobeny i další pořady, které mají i odlišné IDEC. Žadatel tuto skutečnost nijak nezohlednil při žádosti o podporu, která je určena pouze pro celovečerní film. U dalších zdrojů financování nejsou doloženy ani LOI. Dle informace žadatele Filmové centrum České televize projekt odmítlo. Je tak nepravděpodobné zajištění předpokládaného financování ze strany ČT. Ve finančním plánu je uvedený český koproducent. Subjekt uvedeného jména neexistuje. V žádosti je řada formálních chyb ve smlouvách. Za dané situace (vysoký rozpočet, nedostatečně podložené financování...) považuji za velice riskantní projekt podpořit. Snížení kreditu: V přiloženém souboru je větší množství závažných nesrovnalostí ve filmografii společnosti, které nesouhlasí s webovou stránkou žadatele a dalšími zdroji. Žadatel uvádí projekty, které vyrobila společnost podobného jména, dále uvádí mezi projekty s majoritní účastí i ty, kde byl jeho vstup minoritní. Kredit žadatele má dokumentovat historii produkční společnosti s ohledem na AVD, která vyrobila. Toto hledisko nelze nahrazovat nákupem ani převodem práv. Kredit je upraven s ohledem na tyto nesrovnalosti, ale s přihlédnutím k profesním schopnostem fyzické osoby statutárního zástupce. Lze konstatovat, že žadatel nemá dostatek zkušeností s mezinárodními koprodukcemi, což koresponduje s nízkou připraveností projektu, který plánuje začít realizovat za krátký čas ač není zafinancován. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek takémuto hodnoteniu AVF teda schváli 1.6.2017 v poradí už štvrtú zmluvu, t.j. ďalšiu dotáciu nie na vývoj, ale tentoraz už na produkciu vo výške 350.000 EUR s opciou na ďalších 300.000 EUR? V rozpočte, ktorý žiadateľ predložil k žiadosti na AVF uviedol, že od fondu požaduje 950 tisíc, pričom má zabezpečené 2 milióny, ďalších 1,5 milióna plánuje zabezpečiť a ďalších 300 tisíc poskytne z vlastných zdrojov.

Bohužiaľ, v rozpočte priloženom k samotnej zmluve sa potom dočítame úplne iné sumy. Vraj zabezpečené z RTVS je 500 tisíc EUR vo finančnom a 500 tisíc vo vecnom plnení (Pritom v tom čase už podpísaná zmluva s RTVS znie na 1,2 mil., o vecnom plnení tam nie je reč a rozpočet k nej priložený hovorí o iných číslach než ten, ktorý bol predložený k žiadosti na AVF)- Fond schválil namiesto 950 tisíc len 650 tisíc, s touto sumou počíta rozpočet ako s ďalším zabezpečeným koprodukčným vkladom, čo musí byť nejaká technická chyba. Že už sme sa zamotali? Áno, presne o to ide. Čísla pohádzané naprieč zmluvami mirnix – dirnix.

Ako sa plnenie takýchto zmlúv dá dôkladne a dôsledne kontrolovať? Ak od októbra 2017 dielo nemá ani režiséra - sú programový riaditeľ RTVS, riaditeľ a predseda rady AVF spokojní? Majú faktúry? Nepochybujem, že formálne správne, určite je na nich IČO aj DIČ a suma je napísaná aj slovom. Niekoľko takých zúčtovaní sa už za posledné desaťročia objavilo - na filmy Jánošík, Dunajská sága, Kováč spod lesa a iné sa daňoví poplatníci tiež poskladali a filmy nikdy nevideli ani neuvidia.

Odporúčam zodpovedným v RTVS, riaditeľovi aj celej Rade AVF vyžiadať si Protokol o následnej kontrole plnenia Zmluvy so štátom z roku 2011 z Ministerstva kultúry a doplniť si vzdelanie o fakturácii, finančnej kontrole a správe verejných financií. Všetky zdroje, ktoré spravujú RTVS aj AVF sú totiž verejné a v mene tých, ktorí sa na ne skladajú svojimi daňami, chcem iba vidieť výsledky v danom čase a na danom mieste. Pani ministerka by mala žiadať presne to isté.

Mgr. Renáta Kaščáková | SaS, poslankyňa Národnej rady SR, tímlíder SaS pre kultúru

Renata Kaščáková

Renata Kaščáková

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od narodenia žijem a pôsobím v Trenčíne, preto mám k tomuto mestu osobitný vzťah. V práci aj v osobnom živote mám rada otvorenú komunikáciu. Ľudia, ktorí tvrdia, že majú pravdu, sú mi podozriví. Po vyše pätnástich rokoch pôsobenia vo verejnej správe a politike, kde som si prešla viacerými výkonnými i volenými pozíciami od samosprávy až po poslaneckú prácu v parlamente, mi bolo dopriate začať sa pozerať na veci okolo mňa s potrebným odstupom, stále však so srdcom demokrata. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu