Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nadutý jazykový zákon (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Pani poslankyňa Kaščáková,...

...skutočne sa domnievate, že práve toto je dnes a v týchto dňoch to najdôležitejšie a najvhodnejšie, čím by sa mal parlament (ako dlho?) zaoberať? Nemáme v spoločnosti iné, skutočné, naliehavé problémy? Napríklad v oblasti sociálnej - dajme tomu dôchodky pre starobných či invalidných dôchodcov? Vyše 85-ročná žena, ktorá celý život poriadne tvrdo pracovala v trojzmennej výrobe, má dnes cca, necelých 400 eur dôchodok. O pár rokov mladší invalid na vozíku, bez jednej nohy, má ani nie 360 eur dôchodok + pár desiatok eur ročne na ošatenie. Toto sú problémy obyvateľov - občanov - voličov Slovenska. A tých problémov by som mohol pospisovať "na tony."
Čo sa tu vlastne ide zas riešiť? Dvojjazyčné a x-jazyčné tabule pri cestách, nápisy na železničných staniciach? Názvy v mapách (keď už v mapách, tak nech aj na turistických značkách, smerovníkoch). To je to najdôležitejšie dnes a teraz? Žasnem.
Samostatnou kapitolou je čeština. Keď nakupujem, akúkoľvek drobnosť, v potravinách, tak som v nemom úžase nad tým, ako precízne sú už celé roky označené obaly na potravinách slovenským a českým názvom, popisom, aj slovenským a českým vymenovaním zloženia. Venčeky kakaové / Věnečky kakaové. Instantná polievka / instantní polévka. Pretlak / protlak. Kompót / kompot. Predstavte si, na pollitrovej konzerve je pekná etiketa s fotografiou ananásových rezov. Čo je, podľa Vás, pani poslankyňa, v konzerve? 1. ananás, 2. ananas.
 

 

Takže keď takúto zmenu zákona nenavrhnú, dôchodky razom vyskočia. Moja stará mama /nar. 1883/
boli vojnová vdova s 5 detmi a mala dúchodok 130 Kčs. Zorela v r.1962.
 

Nerozumiem - Vy nerozumiete...

...tomu, čo som napísal, celkom zrozumiteľne, už v prvých dvoch vetách príspevku?
Slovensko je plné vážnych problémov (zdravotníctvo, sociálna oblasť, školstvo, investície do regiónov, dopravná sieť...) - tie treba riešiť, a nie zaoberať sa tým, že aj turistické mapy majú byť viacjazyčné.
Ak niekomu dajme tomu praskne v dome plynové potrubie, uniká plyn - tak asi nebude ihneď riešiť aké záclony sa najlepšie hodia na okná v kuchyni.
 

 

a za všetko jeden najakútnejší: deti nemajú čas sa venovať kritickému mysleniu, pretože najdôležitejšou úlohou je naučiť sa vibranie slová a poťažmo sa ich naučiť aj používať. Všetko ostatné je v zdš nepodstatné a zbytočné.
 

 

Dobrý deň, pán Droppa,

z opozície poukazujeme na všetky vážne ekonomické aj sociálne problémy, ktoré nám tu za posledné roky vláda napáchala a predkladáme k tomu mnohoraké návrhy. Neviem, či ste si všimli, ale napríklad práve prácou kokrétne mojich kolegov zo SaS sa pred pár dňami docielil odklad opatrení pri zavádzaní elektronických pokladní pre podnikateľov, alebo sa podarilo zastaviť pokus znefunkčniť schránkový zákon, ktorý zabraňuje kšeftárom obchodovať so štátom (moji kolegovia ukázali prstom na podstatu návrhu a predkladataeľ ho stiahol). Nehovoriac o tom, že našou systematickou opozičnou prácou sme dokázali zvrátiť procesy, ktoré sa javili byť zabetónované - Fico skončil ako premiér, Kaliňák ako minister, Kočner sedí vo väzení. Príkladov našej úspešnej opozičnej práce v parlamente je mnoho. Aj keď sú to stále iba zlomky toho, čo by sa dlo urobiť ak by reálnu moc nemali tí, ktorí tu ľuďom roky škodia.

Jazykový zákon je len jedna z mnohých vecí, ktoré riešime ako rest z minulosti. Je to skrátka zákon, ktorý tu pretrval ako historický omyl. To chceme napraviť a ukázať aj v tejto oblasti naše videnie sveta.

Slovo "nadutý" v nadpise článku som použila nielen kvôli pýche jeho tvorcov, ale aj kvôli jeho doslovnénému významu. Mnohé ustanovenia tohto zákona sú totiž nadbytočné, v praxi nevymožiteľné a priečia sa zdravému rozumu. Preto som spolu s kolegami Osuským, Dostálom a Zimenovou za ich zrušenie. Vnášame do zákona viac slobod a náš návrh nijako neohrozuje slovenčinu v úradnom styku, ktorá zostáva samozrejme zachovaná. Je to liberálny návrh, ktorý ukazuje voličom iný hodnotový svet než je svet tvorcov tohto zákona. Nespočíva v nezmyselných zákazoch, príkazoch, vynucovaní si autority tvrdou rukou štátu aj tam, kde je to už nadbytočné, ale riadi sa zdravým rozumom v slobodnom a spravodlivom prostredí.
 
Hodnoť

Vy v tej SaS

ste naozaj Sprosta a Sprostejsi.
 

 

Sulík má aj niektoré rozumné názory. Ktovie, či bol vôbec informovaný o takomto poslaneckom návrhu.
https://konzervativnyweb.sme.s...
 
Hodnoť

 

Vidíte a práve pre takéto naduté sprostosti ma SaS stratila ako voličku.
 

 

no to je pre SaS nenahraditeľná strata
 

 

A vaša odpoveď je pohŕdanie nielen voličom, ale vôbec človekom.
 

 

To, že tomu návrhu nerozumiete, ešte neznamená, že je sprostý. Ľudia zvyknutí na tlačidlá pokladali za sprostosť aj dotykové telefóny, a teraz ich používajú "všetci".
 
Hodnoť

pravda je

ze zakon ktory sa nedodrziava a jeho nedodrziavanie sa nepostihuje je na dve veci...
 

Zeby krstny list?

Baptismal certificate.
 
Hodnoť

 

Moja mama sa narodila v r. 1917 v USA . mesto Muscatin pri Chicagu. A predstavte si rodný list je v Slovcenčine / opatrujem ho dodnes/
 

 

v slovcecine mozno a ty si sa zasw vyliahol
 

 

Proše pana,
pan jest exibicionistem?
 
Hodnoť

 

kkso, tak na parlamentnu debatu o tomto navrhu som zvedavy ... nevravim, ze nase dva jazykove zakony su dokonale, ale napravat ich takto? uz bod 1 dovodovej spravy ma alogizmus - tak bud je slovencina nadradena jazykom mensiny alebo nie je. a ked teda nie je (tj su si jazyky rovne) - naozaj nie je potrebne definovat ze napriklad v pripade nejednoznacnosti mutacii ma prednost slovencina? a tiez sa tesim, ako napriklad tak RKC v zmysle bodu 3 zacne na uradnikov latinsky .... a nemocnice prestanu liecit lebo sa doktor s pacientom nezhodnu na rovnakom jazyku liecenia, poucenia atd

mili predkladatelia, ale uprimne - to vas k tomuto sitiu hrucou ihlu vybudila ta fraska s hymnami alebo co?
 

 

V zákone sa jednoznačne už teraz uvádza, že pre úradné účely sa, okrem výnimiek určených pre národnostné menšiny, používa štátny slovenský jazyk, a to zostáva zachované. Navrhované zrušenie prednosti štátneho jazyka znamená, že nebude mať prednosť absolútne všade, snáď vám štát nemusí nariaďovať prednostne používať štátny jazyk doma v kuchyni.
 
Hodnoť

 

Vážená pani teamlíderka SaS pre kultúru, začali ste výborne, aby ste našli podporu u čitateľov, čoby aj budúcich voličov. Mečiarove babky demokratky pomaly odchádzajú, ale Mečiar a Slota budú ešte dlho rezonovať v spoločnosti ako symboly zla a hlúposti. Len k jednému vášmu príkladu, ktorý ste uviedli:
Nikto nebráni lekárovi na východe krajiny, aby sa rozprával s pacientom po rusínsky. Problém by nastal, keby lekár napísal lekársku správu, nález po rusínsky do oficiálnej zdravotnej dokumentácie. Predstavte si, že pacient pôjde na ďalšie vyšetrenie hoci do Košíc, a tam už lekár nemusí vedieť po rusínsky. A vaša hlúposť sa dá rozvíjať ešte ďalej. Ak pacient vie ešte aj po maďarsky a lekár v Košiciach bude s ním hovoriť a písať zdravotnú dokumentáciu po maďarsky, a pacient skončí u lekára hoci v Bratislave, kde vie lekár len po slovensky, tak sa asi ťaźko dozvie, čo sa dialo s pacientom doteraz. O latinčine sa nezmieňujem, jej význam v tomto konkrétnom prípade je každému zrejmý. Ale nedá mi nepokračovať ďalej. Máme u nás veľa lekárov z arabsky hovoriacich krajín, prichádzajú k nám aktuálne lekári z Ukrajiny - a pacient čo - mal by sa vedieť dohovoriť niektorým týmto jazykom, alebo má smolu?
Áno, jazyková výbava /cudzie jazyky/ je veľmi dôležitá a školy by mali klásť doraz na to. To, že angličtina je svetový jazyk č. 1 a dohovoríte sa s ňou naprieč celou zemeguľou - to zasa na margo geniálneho nápadu SNS. Každý ďalší cudzí jazyk, ktorý ovládame, je našou pridanou hodnotou, ale oficiálny jazyk krajiny, /ak ich je viac, napr. Belgicko, Kanada/ musí, alebo musia mať prioritu v úradnom styku na celom území.
 

Jasná reč

Otázka je,
koľko ľudí ju chápe.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: Ružomberok čierny, ale učitelia a žiaci pendlujú 1 413
 2. Ján Šeďo: Pán minister Naď, ryba smrdí od hlavy a tá Vaša už páchne aj v zahraničí ! 1 173
 3. Ivanka Klepáčová: Ako som cestovala do Ameriky v strede celosvetovej pandémie 733
 4. Martin Droppa: Nové Mŕtve Mesto nad Váhom (I.) 695
 5. Gabriela Sutórisová: Tvarohový od pani Helenky 534
 6. Pavel Macko: Spravodlivosť alebo organizovaný zločin? 448
 7. Anton Kovalčík: Generál Gerasimov a jeho doktrína. 427
 8. Marián Hamada: O mučenej sestre, zvláštnom súdnom procese a pápežovi vo výslužbe 316
 9. Ladislav Piršel: Diletanti sa radujú, zodpovední strachujú 310
 10. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (5. - 11.3.1921) 290

Rebríčky článkov


 1. Martin Konečný: Keď to nejde, tak to nejde
 2. Ľudovít Daňo: Školy ako ohniská nákazy
 3. Stanislav Jurčišin: Jána a Martinu ste si zavraždili sami, milí novinári.
 4. Michaela Manikova: Zachránila si ma...
 5. Miriam Studeničová: Duchovný rozmer života
 6. Vladimír Seman: Ak Ukrajinci nerozumejú vtipu, nepatria do EÚ.  To by mohla pochopiť bratislavská kaviareň
 7. Štefan Vidlár: Nech to vyhňije
 8. Jozo Peric: Stojíme na začiatku nového komoditného supercyklu?
 9. Jozef Legény: Veľký Piatok 2021 - Matovič vztýči kríž číslo 9000. , ale ruky si už neumyje
 10. František Cudziš: Kvety baní


Už ste čítali?